Залишити заявку

  Підпишіться на оновлення

  і завжди отримуйте найновішу інформацію

   "]
   Головна / Новини /

   Нові реалії посткарантинного бізнесу в Україні. Олег Чемоданов

   Нові реалії посткарантинного бізнесу в Україні. Олег Чемоданов

   17 09 2020

   Затяжний карантин непомітно змінив наше повсякденне життя, вплинувши і на побут, і на роботу. Чи повернеться все на круги своя? Як відтепер буде розвиватися бізнес на підприємствах, де, як ще недавно здавалося, не відбудеться нічого суттєвого в найближчі роки, а може й десятиліття? На наші запитання відповідав директор з логістики HD-GROUP Олег Чемоданов.

   ? Олег, сьогодні пандемія визначила нові реалії споживання. Які, на Вашу думку, зміни в споживанні характерні саме для українського ринку продуктів харчування?

   – За ці два-три місяці на ринку з’явилися нові вимоги до продукції, яку ми перевозимо і виставляємо на полиці магазинів. Ринок став вимагати упаковані товари та все менше сприймає продаж продуктів харчування, до яких може доторкнутися будь-який покупець. Раніше ми не зовсім розуміли, навіщо обгортати плівкою овочі та фрукти, та й багато хлібобулочних виробів лежали на полицях без упаковки.

   Тепер все по-іншому. Ми звикаємо до упаковки хліба й уже самі не розуміємо, як можна було обходитися без упаковки. Відверто кажучи, мене завжди дратувало, коли я бачив, як покупці «перещупували» неупаковані продукти на полицях магазинів. Тому в звичках, вироблених у багатьох людей під час карантину, я бачу тільки позитив.

   Я впевнений, що велика частина хлібобулочних виробів буде продаватися упакованою і після коронавірусу. Це не тільки кращі санітарні умови, а й додаткова вигода для бізнесу по всьому ланцюжку постачань від заводу до магазину. Якщо термін зберігання неупакованого хліба становить 24 години, то упакованого – 72 години і вище. Три доби замість однієї! І це – без будь-яких додаткових добавок в тісто.

   Крім того, упаковка – це ще й можливість забезпечити впізнаваність своєї продукції, – на неї ж легко нанести логотип. Нагадаю, що свою першу покупку покупець зазвичай «вибирає очима». Значить, ми і безліч інших компаній, отримали можливість просувати свій товар за допомогою додаткового брендування.

   Я впевнений, що після пандемії залишиться високим попит на антисептичні засоби. Безумовно, ще швидше, ніж ми раніше думали, будуть розвиватися онлайн-сервіси. Люди вже звикли купувати продукти в Інтернеті, і навряд чи вони відмовляться від цієї зручної форми придбання товарів повсякденного попиту. Виграють ті компанії, які першими вийдуть на ринок з цікавою онлайн-пропозицією. Тому що сервіс зараз, відверто кажучи, не дуже хороший. Це було видно на прикладі багатьох країн, які пережили етап жорсткого карантину.

   Споживачеві необхідно запропонувати надійну службу доставки, дати свободу вибору товару. Пропозиція замовити продуктові набори, навіть якщо можна вибрати з декількох варіантів, тут мало підходить. Це було рішення, яке дозволило вийти з ситуації, що склалася. Онлайн-торгівля переможе звичайні супермаркети тільки тоді, коли у кожного клієнта буде можливість збирати власні комплекти продуктових замовлень з тисяч найменувань, як це зараз відбувається в офлайн-торгівлі. Хто зможе забезпечити покупцям таку можливість, той і вийде в лідери ринку.

   Я захоплений талантом керівників кур’єрських служб і супермаркетів, які буквально за два тижні в умовах карантину зуміли перебудувати свій бізнес. Наприклад, у Нової Пошти, думаю, до цього навіть в стратегічних планах не було організації доставки продуктів харчування. Вони просто молодці, що настільки швидко впоралися з таким складним завданням!

   ? Якими інструментами і методологіями Ви користуєтеся у своїй щоденній практиці? Чи довіряєте Ви своєму чуттю в операційному управлінні? Чи доречно взагалі 6-е відчуття в бізнесі?

   – Не знаю, чи повідомлю я в своїй відповіді щось нове. Я завжди планую свій робочий день. Плани складаю на тиждень, місяць, аж до кварталу. Зрозуміло, думаю про те, що буде через рік або два. Але, чесно кажучи, я не дуже-то вірю в довгострокове планування. Стільки всього може змінитися за короткий час … Я розумію, що буде з нашою компанією в 2021 році, можливо, у 2022-му. Думаю, цього в наших реаліях досить.

   Чи є шосте відчуття? Напевно, є. Коли я тільки-тільки починав свою кар’єру, не було і тих знань, і того досвіду, якими я тепер можу поділитися. Зате було якесь відчуття своєї правоти. Рішення часто приймав інтуїтивно, і зазвичай вони виявлялися вірними. Взагалі-то я завжди робив тільки те, що вважав правильним.

   Напевно, довіряти шостому відчуттю – це правильно. Якщо ви успішна людина, воно вас не підведе.

   ? Як, на Вашу думку, виглядає ідеальний ланцюжок постачань? Наскільки виходить наблизити до такого ланцюжка свій бізнес?

   – На мою думку, ідеальний – значить, в першу чергу, гнучкий. Під час карантину багато підприємств залишилися без сировини або не змогли здійснювати доставку своїм клієнтам. Але хто міг проявляти гнучкість зміг швидко перебудуватися. Знайти нових постачальників, організувати транспорт, нові канали збуту і т.д.

   Прагнучи до ідеалу, ми також говоримо про надійність. Потім вже думаємо про ціну. Адже завдання логістики – скорочувати витрати. Ось ці три фактори я б і залишив як основу ідеального ланцюжка постачань: гнучкість, надійність, ціна.

   Для того щоб наблизиться до ідеального ланцюжка постачань, я б рекомендував чітко визначити пріоритети. Знову-таки, потрібно розуміти, що для вас і ваших клієнтів важливіше: ціна або надійність? Далі я б звернув увагу на якість сервісу. Від цього залежить ваша конкурентоспроможність.

   Наприклад, хліб можуть випікати багато. Але вчасно доставляти його, забезпечити постійну присутність на полицях тільки свіжих виробів – набагато важче. Тут також потрібна гнучкість, щоб постійно отримувати якісну сировину – вчасно і за прийнятними цінами. Потрібно вміти швидко перебудовувати своє виробництво і логістику, якщо загальний обсяг замовлень несподівано зростає або падає відсотків на 30-40.

   Необхідні також сучасні технології. Зараз ми намагаємося підібрати для себе кращу TMS. Рано чи пізно прийдемо до мобільних додатків. Клієнти зможуть відстежувати переміщення товару, в режимі реального часу коригувати свої замовлення, планувати час приймання і т.д. Все це теж підвищить якість сервісу.

   Сьогодні ми вже використовуємо ті інструменти діджиталізації, про які років зо два або три назад навіть не мріяли. Був якийсь шаблон в Excel, і все. Упевнений, що через кілька років компанія піде набагато далі, і вже нинішній рівень буде здаватися нам кам’яним століттям.

   ? Олег, нам дуже цінно, що Ви – випускник Київської Логістичної Школи, а також частий відвідувач нетворкінгових заходів і логістичних турів. Якого навчального продукту, можливо, ще не вистачає для Вас як для досвідченого управлінця?

   – Не дивлячись на багаторічний досвід роботи, я продовжую навчатися своїй професії і вважаю, що така поведінка – виключно правильна в сучасному світі. На якомусь етапі починаєш розуміти, що у тебе є пробіл у знаннях маркетингу, фінансів або потрібно підтягнути якусь іншу дисципліну, щоб залишатися на вершині професійної піраміди.

   Навряд чи ми зможемо знайти сьогодні управлінця, якому дійсно вистачає базових знань, отриманих раніше. Якщо ви хочете постійно зростати, займати вищі управлінські посади або розвивати власний бізнес, знання постійно потрібно поповнювати. Київська Логістична Школа в цьому дуже допомагає.

   На відміну від звичайного ВНЗ, тут можна навчатися без відриву від реальної практики в бізнесі або на виробництві. Наука виявляється живою, тісно пов’язаною з реальністю, в якій ми живемо і працюємо. Особисто мені Школа допомогла в своїх уявленнях про логістику вийти за рамки того регіону, в якому постійно працював, не тільки до всеукраїнського рівня, а й до міжнародного.

   Також у них прекрасна платформа для нетворкінгу. У великому співтоваристві ви завжди можете знайти людей, у яких можна перейняти досвід, чомусь корисному навчитися. Не виключено, що хтось із них стане вашим бізнес-партнером або допоможе вирішити серйозні проблеми.

   Коли ви постійно перебуваєте серед безлічі позитивно заряджених особистостей, то і самі автоматично настроюєтеся на успіх. Щодо навчального продукту, якого, як Ви питаєте, не вистачає, мені важко відповісти. Але думаю, що керівництво Школи піде назустріч, якщо ми попросимо ввести ще який-небудь додатковий курс.

   ? Що Ви можете сказати про клієнтський сервіс? Це біч для української економіки або додаткова можливість вийти на новий рівень розвитку? Як Ви вважаєте, чи застосуємо взагалі досвід передових ринків до наших національних реалій, які, на жаль, не можна назвати зразком сучасності?

   – Насправді, клієнтський сервіс і у нас дає конкурентну перевагу. Він важливий для всіх ринків: В2В, В2С, виробництво, логістика … Якщо ви не хочете законсервувати свій бізнес на рівні минулого століття, без розвитку клієнтського сервісу вам не обійтися. Те ж саме можна сказати і про корпоративну культуру, і про багато інших речей, про які ми дізнаємося, вивчаючи міжнародний досвід.

   Все те добре, що роблять за кордоном, можна застосувати і в Україні. Я в цьому абсолютно впевнений. Просто, впроваджуючи якісь речі, не забувайте робити поправки на наш стиль життя, ментальні особливості і загальний рівень розвитку. До речі, поправки ці навряд чи виявляться такими вже істотними.

   Запитайте у того, хто створив у своїй компанії хороший клієнтський сервіс, за скільки він готовий його продати? Вам швидко пояснять, що скоріше готові позбутися від нерухомості і устаткування, але ці напрацювання не віддадуть ні за що. Адже весь сучасний бізнес сьогодні будується, починаючи від клієнтського сервісу!

   Інша справа, що у нас, на жаль, не завжди вистачає грошей, щоб забезпечити такий якісний клієнтський сервіс, який ми можемо побачити на Заході. В цьому випадку потрібно шукати оптимальні рішення за принципом золотої середини.

   Якщо ж хтось говорить, що світовий досвід не застосовний до нашої країни, швидше за все, за таким твердженням криється банальне небажання щось змінювати. Навпаки, багато інновацій в Україні впроваджуються навіть краще, ніж в країнах з розвинутою економікою, тому що «поле не розроблено», і будь-яке нововведення може «вистрілити» і допомогти піднятися до лідерів ринку.

   ? Поділіться, будь ласка, що Вас надихає, а що зможе змусити розсміятися? Чи легко відновлюєтеся після щоденних робочих навантажень?

   – Важко відразу дати однозначну відповідь на таке питання. Напевно, надихає реалізація проектів, можливість досягати поставленої мети. Відчуття необхідності завершити почату справу допомагає рухатися вперед. Взагалі успіх – це саме те, що дає нам привід для радості. Коли живеш повноцінним життям, завжди швидко відновлюєшся від втоми. Якщо займаєшся улюбленою справою, гарний настрій стає для тебе нормою.

   Завжди радує спілкування з однодумцями або з тими людьми, яким не все одно. Якщо в твоїй команді зібрані професіонали, яким не байдужа доля компанії, бізнес буде йти як треба. Коли такі люди знаходяться поруч з тобою, від них ти заряджаєшся позитивною енергією.

   ? Що б Ви порадили управлінцям, які працюють в логістиці? Які компетенції, на Вашу думку, допоможуть їм зробити успішну кар’єру?

   – Я б звернув їх увагу на три базових компетенції, без яких сьогодні не можна ефективно працювати в логістиці. Це Excel, англійська мова і тайм-менеджмент. Не залишайте прогалин в знаннях по цих пунктах. Далі слід вивчати управління людьми, ставати фахівцем в маркетингу і продажах. Не забувайте, що у вас є як зовнішній клієнт, так і внутрішній. Навчіться з ними працювати, щоб ваш департамент не вважали другорядним, а навпаки, всіляко сприяли його розвитку.

   Взагалі-то, з часом завжди сам розумієш, яких знань тобі не вистачає. І не забувайте про Київську Логістичну Школу. Там можна отримати більшість компетенцій, необхідних для роботи справжньому фахівцеві.

   Поділитися:

   © Всі права захищено 2021

   Заказать звонок

    

    ×
    Замовити дзвінок

     

     ×
     Request a call back

      

      "send"

      ×