Залишити заявку

  Підпишіться на оновлення

  і завжди отримуйте найновішу інформацію

   "]
   Головна / Новини /

   Інтервʼю із Оксаною Яковлевою

   Інтервʼю із Оксаною Яковлевою

   22 01 2024

   Ми провели інтервʼю з нашим експертом – Оксаною Яковлевою і хочемо поділитись ним з Вами!

   Запитання: Оксано, Ваш досвід в логістиці більше 20 років, які ключові зміни можете відмітити в галузі? Що Вас особисто вражає в цих змінах?

   Відповідь: Логістика пройшла за ці роки багато суттевих змін: від паперових носіів данних до Bеликих та Відкритих данних, від часткової та поступової цифровізації до швидкої адаптації інструментів штучного інтелекту та роботизації процесів. Швидкість, з якою ці зміни відбуваються вражає найбільше, але в той самий час робить логістику цікавою, динамічною індустрією, яка ніколи не зупиняється і яка завжди знаходиться на переферії всіх світових трендів та викликів. За останні роки під час полікризи та пермакризи  логістика та ланцюги постачань вийшли в авангард особливої уваги не тільки бізнесів, а й міжнародних організацій та цілих регіонів і окремих країн. Вони перейшли в категорії як головних переваг бізнесів чи країн, так і головних ризиків, що на сьогодні вимагає й потребує ще більшої уваги, системності, швидкості, контролю на всіх етапах цього процесу та вимагає від керівників розробляти окремі сценарїї, стратегії, карти ризиків саме під процеси логістики, постачань та виробництва. Питання забезпечення безперебійності та сталості процесів логістики ще ніколи не стояло в цілому світі на стільки критично, як останні 2,5 роки.

   Запитання: На Вашу думку чи стають технології дешевшими для компаній в сфері логістики та управління ланцюгами постачання?

   Відповідь: Так, багато технологій стали дійсно більш доступнішими, якщо ми порівняємо з часом, коли, наприклад,  процеси діджіталізації чи роботизації тільки розпочиналися. Цій доступності особливо сприяло появлення хмарних рішень, діджитальних платформ, користуватися якими можуть одночасно багато різних компаній та бізнесів. До того ж, як ми знаємо багато технологій чи обладнання швидко втрачають у вартості з часом, а швидкість змін та релізів нових версій сприяє так само можливості використовувати технології з меншими витратами.  Технології зробили справжню революцію в логістиці та ланцюгах постачань автоматизуючи процеси, покращуючи відимість та прозорість усіх етапів, дозволяючи аналізувати та відслідковувати данні в реальному часі, і звісно ж оптимізуючи процес прийняття рішень. Але головне, на мій погляд, дивитися на питання вартості технологій перш за все з перспективи переваг, яке надає впровадження цих технологій, а в логістиці це перш за все: поліпшення досвіду клієнта, зменшення операційних витрат, збільшення швидкості виведення нових продуктів на ринок, можливість швидкої реакції на нові виклики чи ризики.

   Кожен бізнес намагається зменшити вартість логістичних послуг в вартості своєї продукції, тому що доля цих витрат досить висока й залишається високою останні роки. То ж саме застосування технологій дозволяє суттево впливати на досягнення цієї мети. Наведу свіжий приклад з Всесвітнього економічного форуму, який виявив, що «хоча цифровізація фундаментально руйнує галузь логістики, вона також має потенціал розблокувати вартість для галузі приблизно на 4 трильйони доларів до 2025 року». Ця цифра може принести значні прибутки, якщо керівники ланцюгів постачання знатимуть, як і куди інвестувати свої гроші.

   Запитання: як бачите завдання майбутнього саме для формування транспортної стратегії України на майбутні 5 років з урахуванням реалій війни? Чи потрібні взагалі такі стратегії коли країна перебуває в війні?

   Відповідь: Як я вже згадувала раніше – логістика й транспорт завжди були, а в кризові часи стають критично важливим фактором та індустріями, від злагодженності роботи яких залежить будь-яка компанія чи країна, тим більше країна, яка знаходиться в стані війни. Під час он-лайн форуму “FIT for Ukraine: логістичні хаби та індустріальні парки” була оприлюднена цифра в 50 мільярдів доларів, як прямі збитки, завдані українській інфраструктурі, промисловим об’єктам та виробничій логістиці під час військових дій. Повноцінне відновлення української економіки неможливе без відбудови та модернізації логістичної інфраструктури, то ж транспортна або логістична стратегія має бути частиною спільної стратегії по відбудові як промислової, так і виробничої інфраструктур.

   На майбутні  5 років я б пріоритезувала наступні напрямки для транспортної стратегії України:
   • забезпечити успішну євроінтеграцію;
   • якісне відновлення інфраструктури;
   • забезпечення ефективності та конкурентоспроможності українських перевезень

   Вже наразі ми маємо вбачати й розробляти фундамент логістичної та транспортної стратегій разом з стратегіми по відновленню цивільної, промислової, енергетичної інфраструкртур. Маємо визначитися, які саме міста будуть головними хабами й будуть відновлюватися в першу чергу, і головне тут, щоб основним підходом було формування абсолютно нової, сучасної та енергоефективної інфраструктури, а відбудова старого. Розвиток та інтеграція транспортних галузей мають також базуватися на засадах лібералізації ринків, прийнятті спільних регламентів та інтеграції законодавчих баз України з країнами ЄС, всі закони, які захищають інвесторів та учасників цих ринків мають бути погоджені й прийняті.

   В галузях, які потребують суттєвого інвестування, така як залізнична, буде потрібна узгоджена стратегія з сусідніми країнами, тому що практика показала, що й інфрструктура цих країн не була готова до різкої зміни географії українських вантажопотоків. З одного боку простим й швидким рішенням може виглядати збільшення кількості переходів на кордонах, з іншого боку без створення постійно і злагоджено працюючих коридорів на всьому шляху транспортування, це рішення теж не буде 100% ефективним. То ж тут маємо залучати країни ЄС для створення спільних транспортних стратегій, планування та інвестування. Маємо створити таку інфраструктуру, яка б дозволяла як збільшувати розвиток зовнішнбої торгівлі України, так і підвищення конкурентно спроможності наших преевезень та товарів.

   Запитання: Оксано, поділіться будь ласка що вплину на Ваш вибір присвятити свій професійний розвиток саме логістиці та ланцюгам постачання? Це було питання випадковості чи усвідомленого вибору?

   Відповідь: Моя перша професійна зустріч з логістикою відбулася ще в 1997 році і тоді це дійсно більше була гра її величності випадковості, але коли вже почала працювати в цій індустрії, то вирішила в ній залишатися, бо саме тут є можливість співпрацювати майже з усіма індустріями, краще розуміти ії потреби, бути помічником та провідником між різними структурами, країнами, континентами, поєднуючи, інтегруючи та постійно створюючи дійсно корисні рішення, значення яких можливо бачити як в короткій, так і в довгій перспективах. Логістика з одного боку це неймовірний рівень відповідальності, але з іншого боку й неймовірний рівень залученості, який збирає навколо себе витривалих, енергійних та іноваційних людей, з якими можливо все.

   Запитання: Чи маєте кілька порад для початківців в логістиці? На що потрібно в першу чергу звертати увагу, щоб досягти успіху?

   Відповідь: Коли справа доходить до перших кроків у цій захоплюючій та економічно важливій сфері, це може бути трохи лякаюче. Є багато чого зробити, побачити та навчитися, бо є різні напрямки логістики, різні посади і на початку це дійсно може виглядати як розібраний пазл: диспетчер, оператор, брокер, менеджер ЗЕД, складування, транспортування та інше. Але саме це й робить роботу в логістиці такою цікавою й різноманітною і порівняння з пазлом саме демонструє, що різні частини, які можуть відноситися до різних секторів промисловості, оскільки термін “логістика” охоплює широкий спектр робіт, саме забезпечують рух всього ланцюга постачань і складаються в одну цілісну картину.

   Але я раджу не боятися, тому що ця галузь надає можливості будувати свою кар’єру з величезною гарантією роботи та різноманітними посадами, які кожен бажаючий може спробувати й визначитися чим саме хотів \ хотіла б займатися. В логістиці важливо розуміти відповідальність кожного ланцюга, розуміти й бачити ці зв’язки, вміти будувати сталі та ефективні процеси і звісно ж, вибудовувати стосунки з клієнтами та партнерами. Початківцям я завжди раджу спробувати себе на різних участках, не боятися бути на фронт-лайнах, бо саме ця робота завжди дає найкраще розуміння як працює весь ланцюг, бути налаштованими на виклики, бо їх завжди буде вдосталь, але в той самий час й бути готовим отримувати багато драйву та задоволення, коли все заплановане вдається й працює. Колись мій перший керівник казав мені: щоб зробити кар’єру в логістиці, потрібно не боятися забруднити руки. То ж є часи, коли потрібно бути й вантажником, й водієм, й кервником, й пожежником. Але саме так й росте справжній логіст. Якщо ви готові зануритися у світ логістики, що розвивається, ми будемо раді прийняти вас на борт нашої Школи й показати й навчити, як ця професія дійсно працює та які можливості надає.

    

   Запитання: Чи є улюблені інформаційні ресурси по тематиці управління логістикою та ланцюгами постачання, де Ви відслідковуєте новини та знаходите інсайти? Поділіться будь ласка з нашими підписниками

   Відповідь: Так, я дійсно багато читаю й відслідковую новин та трендів по нашим головним індустріям, і це, як профільні ресурси: головний сайт CSCMP https://cscmp.org/, користуюся багаторічною підпискою на https://www.scdigest.com/, періодично читаю American Journal of Transportation, а також такі економічно -аналітичні видання як Gartner, BCG, McKinsey, що дозволяє також відслідковувати тренди, дослідження по різним індустріям та країнам.

   Дякуємо Оксані за це інтервʼю та приємо проведений час!

   Поділитися:

   © Всі права захищено 2021

   Заказать звонок

    

    ×
    Замовити дзвінок

     

     ×
     Request a call back

      

      "send"

      ×